8-10 грудня Вінницька делегація у складі представників Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, інспектора з інклюзивного навчання відділу освіти Барської райдержадміністрації, завідувача обласної психолого-медико-педагогічної консультації, методистів Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників та педагогічних коледжів області (Вінницький та Барський) на чолі з першим заступником директора Департаменту освіти і науки - Оленою Чорною, взяла участь у навчально-практичному семінарі, який проходив у м. Львові, в рамках реалізації Всеукраїнського проекту «Інклюзивна освіта: крок за кроком». Даний проект реалізовується в нашій області з грудня 2013 року.
Навчально-практичний семінар передбачав розгляд реалізації Концепції розвитку інклюзивної освіти та основних її принципів у загальноосвітньому навчальному просторі. Розглянуто питання планування роботи з дітьми з особливими потребами безпосередньо в навчальному закладі та ведення індивідуальних програм розвитку. Зосереджено увагу на тому, що інклюзивне навчання - це системний процес, який спрямований на забезпечення права кожної дитини на якісну освіту, доступ до освіти за місцем проживання та задоволення її освітніх потреб з урахуванням особливостей під час навчального процесу.
Делегація мала можливість представити роботу Інклюзивного ресурсного центру (далі - ІРЦ) Вінницької області у 2014 році та познайомитися з досвідом роботи ІРЦ Черкаської та Рівненської областей. ІРЦ Вінницької області функціонує на базі обласної психолого-медико-педагогічної консультації, де зібрані фахівці з питань розвитку дітей та організації навчально-виховного процесу з урахуванням особливостей кожної дитини. Окрім того, ІРЦ підписано 9-ти сторонній Меморандум про співпрацю із департаментами, службами, облдержадміністрації, обласними соціально-реабілітаційними та навчально-реабілітаційними центрами, громадськими організаціями, які опікуються дітьми з інвалідністю.
В Інклюзивному ресурсному центрі, відповідно до його функцій, для батьків та педагогів надаються консультації з питань навчання та виховання дітей, зібрана детальна інформація щодо видів послуг, ресурсів та закладів, які працюють для особливих дітей та їх сімей на території області та поза її межами. В ІРЦ зібрана вся нормативно-правова база з питань впровадження інклюзивного навчання.
Фахівцями Департаменту освіти і науки облдержадміністрації та обласної психолого-медико-педагогічної консультації систематично проводяться навчально-практичні семінари та тренінги з питань організації інклюзивного навчання. Так, протягом 2014 року було проведено 6 просвітницьких заходів, якими охоплено понад 200 спеціалістів (інспектори з інклюзивної освіти відділів освіти РДА та міських рад, асистенти вчителів, завідувачі районних (міських) ПМПК, директори загальноосвітніх навчальних закладів, заступники директорів з господарської частини.
На даному етапі розглядаються звернення батьків щодо організації навчання дітей з порушеннями комунікативних навичок (м.Вінниця), дітей з високими математичними навичками (Оратівський район) та групи дітей, які планують здобувати професійні навички після закінчення навчального закладу (м.Вінниця).
Фахівці переконані, що діяльність Інклюзивного ресурсного центру - це черговий крок у розвитку інклюзивного середовища в області та реалізація нових підходів у напрямку забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами на якісну освіту. Підтримка щодо впровадження інклюзивного навчання в області - це частина великої державної стратегії розвитку освіти в Україні зі створення інклюзивного суспільства.
© ЛІКТ 2009-2025