В червні методисти Навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти Вінницької області Людмила Адамчук та Вікторія Козачишина навчали 26 фахівців психологічної служби області базовим навичкам медіації. Це вже 8 навчання фахівців за даним проектом, в результаті яких навчено 197 практичних психологів та соціальних педагогів, 16 студентів Могилів-Подільського монтажно-економічного коледжу, 15 учнів ЗЗСО Погребищенського району.
Кінцевим результатом навчання фахівців є створення Шкільних служб порозуміння та впровадження в освітній процес медіації як альтернативної технології вирішення міжособистісних конфліктів. Юлія Споденюк, учасниця навчального семінару, зазначила, що створення служби медіації в освітньому закладі наразі є актуальним, в рамках відновного підходу доречно впроваджувати практики відновлювальної медіації та Коло, які є інноваційними та дієвими у вирішенні міжособистісних конфліктів, що виникають між учасниками освітнього процесу; найкраще учням звернутися до однолітків зі служби порозуміння, які не шукатимуть винуватих, а лише створять належні умови для пошуку прийнятного вирішення конфлікту.
Варто зазначити, що 19 червня 2019 року в м.Києві ГО «Ла Страда-Україна» у співпраці з Міністерством освіти і науки України буде проведено Національний круглий стіл «Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації та вирішення конфліктів мирним шляхом в закладах освіти», на якому досвід найкращих практик служб порозуміння закладів освіти Вінниччини буде презентувати методист НМЦПССО Людмила Адамчук.
До відома: з метою вивчення рівня впровадження програм соціально-педагогічної і психологічної роботи з профілактики насильства, конфліктів та булінгу в учнівському середовищі з використанням медіації та підвищення ефективності діяльності фахівців психологічної служби області у березні Навчально-методичним центром психологічної служби системи освіти Вінницької області було проведено анкетування учнів 7-10-х класів. Опитуванням охоплено 7550 респондентів ЗЗСО за анкетою Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи НАПН України та ГО «Ла Страда-Україна». 85% дівчат і хлопців відмітили, що стикаються з конфліктами в своєму колективі, 38% конфліктів супроводжувались насильством (бійки, образи, приниження). Подолати прояви насильства в закладі освіти допоможе медіація однолітків та відновні практики через запровадження діяльності служби порозуміння.
Відповідно до отриманих результатів моніторингу в області створено 170 шкільних служб порозуміння, учнями-медіаторами проведено близько 3665 медіацій та кіл примирення, кількість отримувачів послуг освітнього процесу – 25 287.
Помічено певні результати та позитивні відгуки щодо створення системи служби порозуміння для впровадження медіації за принципом «рівний-рівному/ рівна-рівній» та вирішення конфліктів мирним шляхом у закладах освіти. По-перше, діти, які зорганізовані у таку службу, змінюють ставлення до ситуації конфлікту, набувають навичок конструктивного вирішення конфлікту. По-друге, моральний, психологічний клімат середньої та старшої школи покращується, діти не бояться ситуацій конфлікту і знають як вирішити його з найменшими втратами. По-третє, зменшуються кількість випадків насильства, бійок серед дітей. І найголовніше – учні об’єднуються заради мирного врегулювання конфлікту, показують приклад для однолітків, стають авторитетом, пропагуючи високі людські цінності – чесність, відповідальність, взаємодопомогу, взаєморозуміння, вихованість.
© ЛІКТ 2009-2025