Підсумки роботи системи професійної освіти у 2019 році та перспективи її розвитку в сучасних умовах розглянули 12 лютого на колегії Департаменту освіти і науки за участі голови облдержадміністрації Владислава Скальського та заступника голови облдержадміністрації Ігоря Івасюка. Вона пройшла на базі Вищого професійного училища №41 м.Тульчина.
В області підготовку кваліфікованих робітників здійснюють 59 приватних закладів, 32 – державні заклади професійної (професійно-технічної) освіти, 13 закладів фахової передвищої, 3 – вищої освіти та 3 міжшкільні навчально-виробничі комбінати.
Серед сучасних викликів – зазначив заступник директора департаменту освіти і науки Валерій Бачинський – різке зменшення кількості учнів профтехучилищ через складну демографічну ситуацію. Падіння триває з 1991 року. Тоді навчалося більше 21 тисячі здобувачів освіти, а 2020 – майже на 46% менше – 11,5 тисяч. В результаті ліквідовано 6 філій та один навчальний центр при установі виконання покарань, реорганізовано 6 закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
Заступник голови облдержадміністрації Ігор Івасюк наголосив: заклади професійної(професійно-технічної) освіти Вінниччини взяли активну участь у конкурсі та експертною комісією KFW, у числі семи областей держави, вибрані для роботи у пілотному проекті МОН і ЄС «EU4 Skills: Кращі навички для сучасної України». Серед 13 закладів, матеріали яких розглянула обласна конкурсна комісія, переможцем обрали Вище професійне училище м.Тульчина. Європейські інвестиції спрямують на створення Центру професійної досконалості. Серед завдань – удосконалення навчально-матеріальної бази, розробка навчальних планів та програм, оновлення стандартів професійної освіти, перенавчання викладачів та майстрів виробничого навчання, підвищення престижу професійної (професійно-технічної) освіти. Минулого року чотири заклади отримали гранти на суму 100 тисяч грн. А з метою збереження кадрового потенціалу, 5-ти викладачам спецдисциплін та майстрам виробничого навчання закладів професійної (професійно-технічної) освіти, які фінансуються з обласного бюджету, за наказом Департаменту освіти і науки Вінницької ОДА в межах фонду заробітної плати, в 2019 році за високі досягнення у роботі встановлено щомісячні премії в розмірі 100% посадового окладу. З обласного бюджету для цього виділено кошти понад 5 млн.грн. Усе це свідчить про постійне удосконалення роботи закладів, які готують високопрофесійні робітничі кадри.
Голова облдержадміністрації Владислав Скальський зазначив: зміни в структурі економіки регіону вимагають нових професійних навичок від випускників – уміння працювати на техніці із використанням сучасних виробничих технологій. Сучасним підприємствам потрібні фахівці більш високого рівня кваліфікації. Є потреба у підготовці кадрів для виконання робіт із виробництва, монтажу сонячних батарей та обслуговування сонячних електростанцій; на високотехнологічному устаткуванні, зокрема деревообробному (оператор деревообробних верстатів); виробництва та монтажу кабельної продукції.
На колегії окреслили наступні завдання для системи професійної освіти: підвищення рівня підготовки кваліфікованих робітників; впровадження сучасних виробничих технологій у навчально-виробничий процес; забезпечення економіки області кваліфікованими робітничими кадрами; створення системи забезпечення якості професійно-технічної освіти, впровадження інноваційних технологій освітнього процесу, які дозволяють забезпечувати індивідуальні потреби та запити учасників навчально-виховного процесу; оновлення структури та змісту професійної освіти, впровадженню професійних стандартів; удосконалення системи перепідготовки і підвищення кваліфікації педагогічних і управлінських кадрів.
© ЛІКТ 2009-2024