На брифінгу, що відбувся у рамках обласного форуму для батьків дітей з особливими потребами «Батьківські ініціативи», заступник голови обласної державної адміністрації Любов Спірідонова, заступник голови обласної Ради Юрій Медведєв, начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Ігор Івасюк та голова громадської організації «Паросток» Ірина Саранча проаналізували стан впровадження інклюзивної освіти у навчальних закладах області.
Відтак, заступник голови ОДА Любов Спірідонова зазначила, що вже можна говорити про перші підсумки спільної діяльності громадських організацій, батьківської громади та органів виконавчої влади щодо підтримки дітей з обмеженими функціональними можливостями та їх інтеграції в суспільство. «Лише за останні два роки у нас є серйозні результати у цьому напрямку, свідченням чому є функціонування на території області 5 закладів саме для дітей з особливими потребами, закладів, де дитина перебуває протягом дня, навчається, творчо займається, але ввечері повертається з батьками додому і, таким чином, не відчуває себе поза суспільством». Любов Михайлівна зауважила, що інклюзивне навчання є серйозною допомогою і для батьківської громадськості. «Підтримка і участь органів виконавчої влади дозволяє нам зберігати родини, розвивати діток, щоб вони мали можливість продемонструвати свої навики та вміння. І завдячуючи батьківській позиції, їхнім ініціативам та переконанням ми маємо змогу рухатися у правильному напрямку. Адже ще кілька років тому ідея облаштування навчальних закладів пандусами часто викликала неоднозначну оцінку. Сьогодні ж таких проблем і з педагогічним колективом, і з батьківською громадою уже немає», - наголосила заступник голови облдержадміністрації. Любов Спірідонова також висловила сподівання, що напрацювання батьківського форуму визначать основні напрямки руху, ляжуть в основу роботи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у питанні залучення дітей з особливими потребами до активної участі суспільному житті.
У свою чергу, заступник голови обласної Ради Юрій Медведєв зауважив, що, окрім уваги, діти з обмеженими можливостями потребують і суттєвої підтримки: «Співпрацюючи з громадськими організаціями, обласна Рада шляхом надання грантів фінансово допомагатиме таким дітям, а разом з центром практичної психології та соціальної роботи, з обласним управлінням освіти будемо забезпечувати методичну підтримку. Наразі ж розробляється програма щодо соціальної адаптації дітей з особливими потребами, згідно з якою і будемо діяти». Також Юрій Медведєв зазначив, що пишається відкриттям на Вінниччині перших соціальних майстерень, і висловив переконання, що це лише початок у реалізації подібних ініціатив.
Характеризуючи освітній аспект соціалізації, начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Ігор Івасюк зауважив, що без цього реалізувати себе дитині буде дуже важко, а тому освітяни приділяють значну увагу забезпеченню дітей з обмеженими можливостями якісними освітніми послугами. «На жаль, є форми інвалідності, які не можуть дозволити таким дітям навчатися у звичайних школах, тож для них функціонують спеціалізовані навчальні заклади, де наявне відповідне обладнання, працюють фахівці зі спеціальною освітою. Але якщо медичні показники дають дітям можливість навчатися у звичайному учнівському колективі - ми повинні забезпечити доступність цих освітніх закладів, - наголосив Ігор Івасюк. - І приємно, що до цієї проблематики активно залучаються батьки. Сподіваюся, що наша спільна ініціатива буде мати серйозне продовження, принесе користь не лише вінничанам, а й стане прикладом для наслідування в інших областях держави».
Резюмуючи результати роботи з упровадження інклюзивного навчання в області, голова громадської організації «Паросток» Ірина Саранча підкреслила, що тільки завдяки розумінню і підтримці діти з особливими потребами можуть відчути, що вони не одні. «На жаль, щороку збільшується кількість дітей, які мають вади розвитку. Але поступово, крок за кроком, ми створимо їм умови для звичайного життя, коли сім'я більше не залишатиметься їхнім єдиним життєвим простором. І від імені батьків хочу щиро подякувати за підтримку, за посмішки дітей, які цьогоріч сіли за парти, отримали свої перші оцінки і зрозуміли, що з діагностуванням інвалідності життя не закінчується».
© ЛІКТ 2009-2025