У Кишиневі (Республіка Молдова) пройшов спільний семінар начальників відділів (управлінь) освіти райдержадміністрацій (міських рад) та голів районних профспілкових організацій області на тему: «Система організації освіти в Республіці Молдова та Україні: соціальні аспекти та проблеми їх вирішення».
Ініціатором проведення заходу виступила обласна організація Профспілки працівників освіти і науки, яка налагодила зв'язки із центральним комітетом профспілки працівників освіти Республіки Молдова.
Очолювали делегацію Вінниччини начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Ігор Івасюк та голова обкому профспілки працівників освіти і науки Сергій Пугачов.
У ході візиту учасники семінару відвідали Бельцький педагогічний університет імені Алеко Руссо, який здійснює підготовку учителів української мови та літератури. Оскільки у Молдові налічується кілька десятків українських шкіл, існує потреба на підготовку таких кадрів. Хоча, як зазначають самі молдавани, у зв'язку з асиміляцією українців, кількість годин з відповідних дисциплін поступово скорочується.
Освітянам Вінниччини продемонстрували можливості університетської бібліотеки, робота якої організована блоками: студент кожного факультету може скористатися архівами бібліотеки залежно від профілю навчання; звернули увагу на впровадження інноваційних підходів у роботі бібліотеки: створені електронні каталоги книг, використовується комп'ютерна техніка.
Якщо вести мову про проблеми функціонування навчального закладу, то, за словами ректора Бельцького університету, вони співзвучні українським: проблема набору, платного навчання та подальшого працевлаштування випускників.
Члени делегації відвідали також Український ліцей №5 ім. Михайла Коцюбинського у місті Кишиневі, подарувавши навчальному закладу ноутбук, підручники й літературу українською мовою. Директор ліцею познайомила членів делегації з роботою закладу, поінформувала про встановлення співдружності, яка існує сьогодні між навчальним закладом та Україною.
Ліцей, в якому сьогодні навчається 560 осіб, має філологічне спрямування. Незважаючи на те, що це український заклад, навчання у ньому ведеться російською мовою, хоча є й окремі україномовні класи. Окрім української та російської, у ліцеї вивчаються молдавська, англійська, французька, іспанська та німецька мови. За словами керівника закладу, проблемою залишається скорочення контингенту, оскільки за останніх кілька років число учнів ліцею скоротилося майже вдвічі. Більшість випускників навчального закладу вступає сьогодні у ВНЗ України і, в переважній більшості, залишається працювати в Україні.
На завершення зустрічі, освітяни області взяли участь у засіданні «круглого столу» за підсумками візиту. До обговорення долучилися також заступник голови конфедерації профспілок Республіки Молдова, голова центрального комітету профспілки працівників освіти і науки, начальник управління освіти м. Кишинева. На засіданні розглядалися питання щодо організації навчального процесу у школах Молдови та України, соціального захисту учасників навчально-виховного процесу, питання атестації педагогічних працівників, стимулювання праці педагогів, особливості матеріально-технічного забезпечення тощо.
Як повідомив начальник управління освіти м. Кишинева, у столиці Молдови працює 150 загальноосвітніх шкіл, 150 дошкільних навчальних закладів та понад 40 позашкільних. Гострою є проблема демографічного спаду та, відповідно, різкого скорочення числа учнів.
Голова ЦК профспілки працівників освіти звернув увагу на кроки, зроблені урядом Молдови щодо підвищення оплати праці керівників навчальних закладів, середня зарплата яких, в розрахунку на українську гривню, становить сьогодні 3,5 тисячі гривень.
У свою чергу, начальник управління освіти і науки Вінницької облдержадміністрації Ігор Івасюк презентував освіту Вінниччини, наголосивши на основних здобутках галузі: реалізації комплексних програм «Сільська школа», «Шкільний автобус», програми розвитку інформаційних, телекомунікаційних та інноваційних технологій в освіті області, реалізації грантової політики.
Голова обкому профспілки працівників освіти і науки Сергій Пугачов поінформував присутніх про роботу профспілки з питань захисту прав та інтересів педагогічних працівників Вінниччини.
© ЛІКТ 2009-2024